Prof. Miroslav Penka - laureát výroční ceny 2024

27. 3. 2025

Martin Bohůn

Featured image

Výroční cenu ČSH za rok 2024 získal prof. MUDr. Miroslavu Penkovi, CSc. Slavnostní vyhlášení proběhlo v rámci Společenského večera v hotelu Marriott.

Počínaje rokem 2009 se rozhodla Rada Českého svazu hemofiliků udělovat svou Výroční cenu. Držitelem výroční ceny se stává ten, o němž na základě návrhů rozhoduje rada. Výroční cena je výrazem uznání a vděku hemofilické komunity tomu, kdo se nejvíc zasloužil o pomoc, nápady, vykonal výjimečný čin, anebo naopak dlouho ve prospěch potřebným pracoval. Laureátem se může stát kdokoliv z řad zdravotníků, členů, sponzorů, zástupců oficiálních institucí, příznivců – zkrátka každý, kdo si za svůj mimořádný počin nebo dlouholetou snahu zaslouží vděčnost svazu a jeho členů.

Dovolím si vzpomenout dosavadní laureáty:

  • MUDr. Zdena Vorlová (ÚHKT)
  • František Vondryska (bývalý předseda a zakladatel Českého svazu hemofiliků)
  • Michal Šťastný (bývalý předseda a zakladatel Českého svazu hemofiliků)
  • Veronika Čepeláková (Zdravotní sestra FN Motol)
  • Vladimír Dolejš (bývalý předseda Českého svazu hemofilků)
  • Silvie Bereňová (matka hemofilika, zakladatelka sdružení Hemojunior)
  • Václav Tóth (dlouholetý ekonom Českého svazu hemofiliků)
  • Marita Roušarová (fyzioterapeutka, organizátorka rekondičních pobytů pro dospělé)
  • Petr Slunský (ekonom a předseda Revizní komise Českého svazu hemofiliků)

Jubilejním desátým laureátem je člověk, který posunul českou školu péče o hemofiliky o značný kus a jeho následovníci dnes z mnohého, co pomáhal založit, dále čerpají. A tak mi dovolte, přivítat mezi námi pana profesora Miroslava Penku z oddělení klinické hematologie FN Nemocnice v Brně Bohunicích.

Profesní kariéra pana profesora Miroslava Penky je fascinující a jeho přínos v oblasti hematologie je obrovský. Kdybychom se měli zaměřit na všechny jeho úspěchy, publikace, projekty a zapojení do různých odborných a vědeckých společností, mohli bychom strávit spoustu času jen jejich výčtem.

Pan profesor Penka sehrál klíčovou roli v rozvoji hematologie v České republice a jeho přínos pro oblast péče o pacienty s hemofilií je nezpochybnitelný. Byl angažován v budování oboru hematologie celostátně. Patří mu dík zejména za vypracování celostátní koncepce Programu péče o nemocné s hemofilií v České republice, podle které byla vybudována síť pracovišť zajišťující dnes tuto péči na celosvětové úrovni.

V roce 2011 byl v plné míře spuštěn a v českém systému zdravotní péče pevně ukotven Český národní hemofilický program (ČNHP). Celý projekt se připravoval téměř 4 roky a u jeho zrodu byl právě profesor Penka. Jako jeden z jeho koordinátorů projekt postupně provedl všemi úskalími a zaštítil ho svou odborností. Jeho práce a práce ostatních kolegů do projektu zainteresovaných byla korunována úspěchem, když na podzim roku 2011 proběhly audity hemofilických center pod garancí České hematologické společnosti, České společnosti pro trombózu a hemostázu a České pediatrické společnosti. Vznikla síť center, která ve shodě s doporučeními Světové hemofilické federace a s Evropskými principy hemofilické péče zajišťuje na vysoké úrovni péči o osoby s hemofilií napříč celým věkovým spektrem.

Pro své odborné kvality dnes patří profesor Penka mezi naše přední hematology a je uznávaným řečníkem na domácích i zahraničních kongresech. Je autorem více než 290 prací a autorem či spoluautorem 12 monografií. Od roku 1998 pracuje na Oddělení klinické hematologie, kterou od téhož roku vedl, až do roku 2023.

Rád bych na pana profesora prásknul, že ve volném čase brázdí na své motorce okolím a kochá se jeho krásami. Nevím, jestli je tomu tak ještě nyní. Ale vzpomínám si na roky předešlé, kdy společně s Jirkou Mackem, tehdejším zástupcem společnosti Baxter, každoročně přijížděl na motorce z Brna do Ondrášova dvora na náš hemofilický tábor a nějaký den tam s námi vždy strávil. Je to pěkný příklad toho, jak se profesní a osobní život mohou pěkně prolínat.

Závěrem mi pane profesore dovolte ještě jednu osobní vzpomínku. A tím byla naše společná cesta na Světový hemofilický kongres do skotského Glasgow. Zde jsme mohli společně nějaký čas posedět, povyprávět si i více osobně a to nejen o Českém svazu hemofiliků.

Přejeme Vám pevné zdraví a trvale dobré zázemí jak v rodině, tak i na pracovišti. Také přejeme hodně elánu pokračovat dál v započaté práci a ve výchově další generace lékařů. Jsme rádi, že vás máme. Velké díky patří také celému vašemu týmu lékařů a sestřiček OKH Brno Bohunice.

Martin Bohůn, předseda Českého svazu hemofiliků