Dokumenty

Důležité dokumenty
a publikace ke stažení

Diskuse

Přidejte svůj názor
do diskuse

Naše akce

Informace o pořádaných akcích

Funkce kloubů při hemofilii
animovaný průvodce 

»koleno«  »kotník«

Vytisknout

Přenos

Gen pro faktor VIII se nachází na chromozómu X (lokus Xq28) je dlouhý 186 000 pb (0,1 % celého X chromozomu), obsahuje 26 exonů. Tímto genem kódovaný protein je složen z 2351 aminokyselin o celkové relativní hmotnosti 267 039 daltonů (obr.2).

Umístění genu pro faktor VIII na gonozomu (chromozómu X) určuje recesivní způsob dědičnosti onemocnění. Ženy jsou postiženy jen velmi výjimečně, nejčastěji se u nich nachází stav přenašečství, tzn.: přítomnost jedné mutované alely, kterou mohou předat na svého potomka. Onemocní pouze chlapci, vzácně se může vyskytnout žena -hemofilička, pokud by její otec byl hemofilik a matka přenašečka.

Z praktického hlediska je podstatné, že všichni synové hemofilika budou zdraví a všechny jeho dcery budou přenašečkami. 50% synů matky přenašečky bude zdravých a 50% bude mít hemofilii. Polovina jejich dcer může být rovněž přenašečkami a polovina budou zdravé ženy.

Asi u 20-30% hemofiliků je rodinná anamnéza negativní. V tomto případě se jedná buď o nově vzniklou mutaci nebo je postižení po generace přenášeno pouze ženami přenašečkami, bez klinických projevů onemocnění.

Projevy hemofilie, tj.rozsah postižení i anamnéza a klinický průběh onemocnění, stejně jako hladina faktoru  jsou přímým výrazem genetického postižení a u členů jedné rodiny bývají stejné. Nemoc se vyskytuje po celém světě, nebyla zjištěna rasová závislost.

Komentáře   

 
0 #1 Anemonalove 2017-07-16 05:33
Hello guys! Who wants to meet me? I have profile at HotBabesCams.com,
we can chat, you can watch me live for free, my nickname is Anemonalove , here is my pic:

https://3.bp.blogspot.com/-u5pGYuGNsSo/WVixiO8RBUI/AAAAAAAAAFA/JWa2LHHFI2AkHParQa3fwwHhVijolmq8QCLcBGAs/s1600/hottest%2Bwebcam%2Bgirl%2B-%2BAnemonalove.jpg
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit